Можен втор бран од епидемијата на коронавирусот: Кина е внимателна, Пекинг е најзагрозен

Во континтална Кина досега починаа вкупно 3.300 луѓе, а евидентирани се 81.439 граѓани со инфекција.

Кина не ја заврши битката со коронавирусот. Според пишувањето на странските медиуми, официјален Пекинг се подготвува за втор бран од овој вирус. Најголема главоболка им задаваат кинеските државјани што се вратија од странство.

Се поголемиот број увезени случаи на коронавирус во Кина, се закануваат да поттикнат втор бран на инфекцијата. Кинеските медкуми тврдат дека првиот бран „во основа е запрен“. Тоа денеска ги потврди и високо здравствено официјално лице, меѓутоа тој останува внимателен и наведува дека благото ограничувањето на патувањето е голем ризик.

Ројтерс наведува податок дека од нултиот пациент во Вухан, па се до денес во Кина од странство се вратиле 693 граѓани кај кои е откриен Ковид – 19. Ројтерс ги пренесува зборовите на Ми Фенг, портпарол на Националната здравствена комисија, кој наведува дека „можноста за нов круг на инфекции станува релативно голема“.

Речиси четвртина од инфицираните во странство стигнале во Пекинг.

Прочитајте и...  Должниците на „Водовод и канализација" – Скопје можат да ги платат долговите без камата, на рати

„Пекинг, нашиот главен град, се уште е во голема опасност. Нема причина да одмарате и да се опуштате. Не е време дека можеме да кажеме се оди добро“, им рече на новинарите Ксу Хејиан, портпарол на владата во Пекинг.

Во континтална Кина досега починаа вкупно 3.300 луѓе, а евидентирани се 81.439 граѓани со инфекција.

 

Прочитај повеќе

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат

Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Слободен печат

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Слободен печат

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат

Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Слободен печат

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат