Можен е втор бран на зараза со Ковид-19 во Италија, предупредуваат експерти

Клучот за одржување на епидемијата под контрола се наоѓа во раната изолација на лица со сомнителна инфекција, извршување на повеќе тестови и ставање во карантин на нивните блиски контакти.

Тие повикуваат на зголемени напори за утврдување на новозаразени, да се следат нивните симптоми и контактите. Доктор Силвио Брузаферо, претседател на Вишиот институт за здравство, денеска ја извести комисијата при Сенатот во врска со следната фаза на пандемијата на новиот коронавирус во Италија. Тој денеска им се придружи на експертите, откако вчера 4,4 милиони Италијанци се вратија на работа и беа олеснети ограничувањата за движење првпат во два месеца.
Според него, клучот за одржување на епидемијата под контрола се наоѓа во раната изолација на лица со сомнителна инфекција, извршување на повеќе тестови и ставање во карантин на нивните блиски контакти.
Тој вели дека ќе бидат потребни „огромни инвестиции” од ресурси за обука на медицинскиот персонал, кој ќе ги набљудува можните нови случаи. Брузаферо додава дека сите телефонски апликации, кои помагаат за следење на контактите, не можат да го заменат човечкиот фактор.
Шефот на одделот за инфективни заболувања при Институтот за здравство, д-р Џовани Реца изјави дека претстојните недели се главно „експеримент”, за да се види како ќе влијае карантинското олеснување и обновувањето на економската активност врз кривата на ширењето на заразата.
– Сè уште не сме ја победиле епидемијата. Се уште се бориме против неа. Не сакам луѓето да мислат дека повеќе не постои ризик и дека сме вратени во нормала, истакна Реца.
Според експерти, вториот бран на заразата би може да го погоди конкретно јужниот дел на Италија, каде досега не се потврдени многу случаи на заболени со Ковид-19.
Прочитајте и...  Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат