Можеби најголемиот боксер на денешницата: Алварез е неприкосновен шампион

Мексиканскиот боксер Саул Канело Алварез ги обедини сите четири титули/Лас Вегас, Невада, САД/6 ноември 2021/Фото: EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Саул Канело Алварез испиша историја во Лас Вегас. Мексиканскиот боксер стана првиот неприкосновен шампион во супер-средна категорија (од 73 до 76 кг), откако во борбата за ИФБ појасот го совлада Американецот Кејлеб Плент.

Канело до триумфот дојде со технички нокдаун во 11 рунда и така ги обедини ИБФ, ВБА, ВБЦ и ВБО титулите за помалку од 12 месеци.

Канело Алварез во професионалната кариера има учинок од 57 победи (39 со нокдаун), еден пораз, а две борби завршија нерешено.

– Не беше лесно да се оствари овој успех, мојот тим и јас стигнавме навистина далеку. Јас сум само шестиот боксер кој ги обедини сите четири титули. Среќен сум што можам да кажам дека сум неприкосновен шампион.

Кејлеб е добар борец. Беше тежок ривал, навистина го почитувам. Беше тешко, но на крајот го победив – рече Алварез.