Може ли да трепери светлоста? Бил скршен од семејна трагедија, ама продолжил да ја слика светлината

Според една негова слика која е изложена во 1874 година, цел уметничи правец доби име – импресионизам.

Клод Оскар Моне бил роден на 14 ноември 1840 година, како второ дете на Клод Адолф и Луис Жастин Моне. Семејството се преселило во Авр, Нормандија. Како млад цртал карикатури и ги изложува во витрините на продавниците, па дури и ги продава за џепарлак. Средното училиште го напуштил кога умрела мајка му и заминува да живее со тетка му.

CLAUDE MONET.
Photo: August 1905, фото Фејсбук

За младиот Моне се заинтересирал локалниот сликар Ежен Буден и наскоро почнал да го учи на сликарските техники. Во Париз заминал во 1859., а две години подоцна во Алжир каде го отслужувал воениот рок, но таму се разболел и после две години се вратил во Париз, воодушевен од боите и светлоста на југот.

Прочитајте и...  Кои намирници не смеат да ги јадат бебињата помлади од 12 месеци?

Продолжувајќи го школувањето го сретнал Реноар, Базил и Сисли со кои развиил нов пристап кон сликарството, техника на сликање со груби потези на четката, ефекти од светлина и јаки бои. Прв пат изложувал во Салон во 1865., постигнувајќи голем успех.

Во тоа време ја запознал и Камиј Донсије, која му станала животна сопатничка. Од 1870. до 1899. Моне постојано се селел и патувал, во Франција се вратил и со Реноар сликал пејсажи на вода, а го подготвувал и своето пловечко ателје.

Групата сликари кои ќе бидат наречени импресионисти веќе е создадена.

Моне во 1872 година ја создал „Импресија – залез на сонцето“ која првпат била изложена во 1874., на изложбата која ќе го означи пресвртот во светот на уметноста.

Прочитајте и...  Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Во 1877 година Моне се посветил на серија слики на железничката станица Сен-Лазар. Според белешките на Реноар, кога директорот на станицата слушнал дека Моне сака да ја слика, ги сопрел возовите, ги затворил пероните, а локомотивите исфрлале пареа баш како што сакал Моне додека со денови сликал.

Масло на платно, 1873, фото Фејсбук.

Сопругата Камиј починала во 1879. године, а таа зима осамениот Моне го насликал мразот кој плови по реката.

До 1890., ја унапредил техниката, ги отфрлил тешките бои и користел само светли и проѕирни. Постигнал треперење на светлоста.

Природно почнал да слика ист пејсаж во различни делови од денот. Заминал повторно за Лондон, ја насликал Темза и се оженил по втор пат, со Алиса.

Прочитајте и...  „Глупавата грешка“ која популарниот Хју Грант го смести во затвор во 1995 година
Со жена му, Алиса, фото Фејсбук

Иако подоцна бил скршен од семејната трагедија, од смртта на Алиса, па потоа и на постариот син Жак, Моне продолжил со чудесна волја да слика, ги проучувал ефектите на светлината и го изградил најголемото ателје во Живерни.

 

Видот му ослабнал, очајнички сликал во природа, сам и тажен, уплашен и обесхрабрен. Светлината која во своето дело ја величел за Моне се згаснала, нагло, на 5 декември 1926 година.

Instagram
Instagram
Instagram
Instagram
Instagram

Прочитај повеќе

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат