4 C
Скопје

Мост во Тузла ќе го носи името на Ѓорѓе Балашевиќ

Мост во Тузла го доби името на Ѓорѓе Балашевиќ, само неколку дена откако легендарниот музичар почина на 68-годишна возраст.

Иницијативата на Синан Алиќ, претседател на Фондацијата „Истина, правда, помирење“ од Тузла да се именува улица или површина по Балашевиќ, денес го доби својот епилог, пишува „Dnevni avaz“.

Мојата иницијатива беше поддржана од многу луѓе, а Саед Башиќ предложи мостот што ги поврзува Градскиот парк и Панонското езеро да го носи името Ѓорѓе Балашевиќ“, вели Алиќ.

Меѓутоа, за мостот да биде официјално именуван по Балашевиќ, потребна е согласност од Градскиот совет, што е постапка што може да трае со месеци.

Ќе се усвои. Ѓорѓе Балашевиќ ги поврзуваше луѓето како и овој мост. Ова е благородна идеја“, вели Екрем Хаџиќ Сосо, музичар од Тузла.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Слушнете дел од македонската евровизиска песна на Васил Гарванлиев

Плакетата со натпис „Мост на панонскиот морнар – Ѓорѓе Балашевиќ“, беше откриена од две девојчиња, а насобраните граѓани го поздравија овој потег.

Поврзани вести

Ненадејно почина актерот Џамил Френч

Слободен Печат

Пред примање вакцина против ковид-19, не правете една работа

Слободен печат

Дневен хороскоп за 3 март: Ви претстојат позитивни промени во љубовта

Слободен Печат

Виц на денот: Кокошки

Слободен печат

На денешен ден – 3 март

Слободен Печат

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Слободен печат

Остави Коментар