Москва во одмаздничка акција – се подготвува за „крвав јуни“ а главна цел ќе биде Киев

Ракети / Фото: EPA-EFE/KCNA

Москва неодамна, за прв пат од почетокот на војната, беше цел на масовен напад со беспилотни летала. Патем, ова е тактика која често ја користи рускиот претседател Владимир Путин кога се во прашање нападите на територијата на Украина.

Токму оваа тактика ја користи рускиот лидер кога особено сака да и се одмазди на Украина, што беше направено неколку дена по нападот на Москва.

Сега Киев, кој исто така беше цел на постојано гранатирање во мај, повторно се најде на мета на Путин, се со цел да се одмазди за нападите врз Москва.

Киев експлозија/ Фото Твитер

Напади на Киев

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко и воени претставници објавија дека три лица, меѓу кои две деца, загинале во вчерашниот воздушен напад врз главниот град на Украина.
Едно од убиените деца било на возраст од пет од шест години, додека другото на возраст од 12 години, се наведува во соопштението

„Според првите информации добиени од спасувачките екипи, тројца загинати, меѓу кои и две деца“, објави Кличко на Телеграм, кој подоцна изјави дека во градот се случила „серија експлозии“ и дека спасувачите се на местото на настанот и помагаат. да го изгаснат огнот.

Според неговите податоци, повредени се 14 лица, од кои девет се пренесени во болница.

На социјалните мрежи почнаа да кружат вознемирувачки слики од местото на инцидентот. Фоторепортерите „уловиле“ постара жена како се приближува до местото каде што паднала руската ракета и каде на земја лежеле безживотни тела. Набргу старицата сфатила дека тоа се нејзината ќерка и внука.

Целиот месец мај беше „крвав“ за Украина, бидејќи од почетокот на месецот системите за противвоздушна одбрана во Киев дејствуваа најмногу од почетокот на рускиот напад. Треба да се напомене дека во нападите руската армија го користела најмоќното оружје што го поседува – комбинација од дронови Шахид од иранско производство и крстосувачки ракети.

Русија во текот на мај изврши вкупно 17 напади врз Киев, од кои повеќето беа ноќни, со исклучок на еден што се случи во текот на денот.

Аналитичарите сметаат дека со зачестените напади, особено на Киев, Русија се обидува да ја исцрпи и оштети украинската противвоздушна одбрана пред долгоочекуваната контраофанзива што украинската влада ја планира со месеци.

Ракетен напад/Фото: ЕПА-ЕФЕ

Следува  „Крвавиот јуни“

Русија од почетокот на мај изврши 15 масовни разорни напади само врз Киев, а се чини дека јуни ќе биде уште потежок за жителите на Украина.

Од почетокот на инвазијата, Киев само неколку пати бил цел на воздушни напади. Гранатирањето на овој град, според непишано правило, се случило во два случаи – по поразот на руските војници на фронтот или по посетата на највисоките светски претставници на Украина или некоја соседна земја.

Специфично е дека секој нов напад бил за неколку степени побрутален од претходниот. Затоа, граѓаните на Украина сега повеќе од кога било се плашат од она што ќе следи.

Аналитичарите велат дека овие напади не се ништо во споредба со оние што ќе следат во јуни. Но, кои се причините за овие ужасни напади? Некои веруваат дека можеби станува збор за бомбардирањето на Белгород и Москва.

Белгород немири / Фото Anton Vergun / Sputnik / Profimedia

Белгород

Пред неколку дена, Белгородската област во Русија објави дека оваа обпаст била цел на жестоко гранатирање и напади со беспилотни летала.

Најмалку еден цивил загинал, а девет лица се повредени во нападот, напиша гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков, додавајќи дека околу 550 жители на областа Грејворон се привремено евакуирани.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека Русија „брзо и крајно остро ќе одговори на терористичките акции на украинските милитанти слични на нападот во регионот Белгород“, а тој одговор очигледно дојде во форма на неодамнешниот напад врз Киев.

Фото east2west news / WillWest News / Profimedia

Москва

Во раните утрински часови на 30 мај, беспилотни летала оштетија станбени згради во југозападна Москва. Еден дрон удрил во куќа на улицата Атласова. Според градоначалникот на главниот град, Сергеј Собјанин, две лица побарале медицинска помош, а жителите биле привремено евакуирани.

На социјалните мрежи беа објавени видеа од нападот, како и од зградите кои беа оштетени за време на бомбардирањето.

Рускиот претседател Владимир Путин веднаш се огласи, нарекувајќи го овој напад врз цивилни објекти како „терористички чин“.

Тој додаде дека нападот на цивилни објекти ги потврдува методите што ги користи Киев и посочи дека загрижувачки се обидите да се предизвика реакција на Русија и нејзиниот одговор и дека граѓаните на Украина треба да го разберат тоа.

„Ние не ја започнавме оваа војна во 2014 година, туку режимот на Киев ја започна војната во Донбас. И не ги користиме средствата што ги користат украинските големи играчи. „ Како дополнителна потврда за тоа е нападот врз цивилни објекти во Москва“, нагласи Путин.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот