Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

– Ги советуваме внимателно да ги одмерат сите ризици и сериозно да ги разгледаат последиците, рече Захарова.

Москва ги повикува источноевропските партнери да ги измерат ризиците и да ги разгледаат последиците од распоредувањето американска војска на ротирачка основа на нивна територија, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

– Сега станува збор за појава на постојан воен контингент на САД и нејзините сојузници во Источна Европа на места каде што досега не биле присутни. Тоа, доколку се спроведе би го загрозиле Основачкиот акт НАТО – Русија од 1997 година, главно во смисла на распоредување на „значајни воени сили во новите земји-членки на алијансата”, рече Захарова за време на денешниот брифинг.

– Сето ова сведочи за намерата на САД и нејзините сојузници од НАТО да продолжат да следат курс на тензии по должината на границата со Русија на штета на европските безбедносни интереси. Ваквите провокативни активности нема да поминат без одговор од страна на Русија. Овој факт мора да се земе предвид во главните градови на овие источноевропски земји, кои работат кон негување на русофобија, со канењето американски војници, смета Захарова.

Прочитајте и...  „Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

– Ги советуваме внимателно да ги одмерат сите ризици и сериозно да ги разгледаат последиците, рече Захарова.

САД планираат да повлечат вкупно 12.000 американски трупи од Германија, од кои повеќето (6.400) ќе се вратат дома, а останатите ќе бидат прераспоредени во земјите членки на НАТО во Европа, вклучувајќи ги Италија. и Белгија. Седиштето на американските сили во Европа се планира да биде префрлено од Германија во белгиски Монс, информираше командантот на американските сили во Европа, генерал Тод Волтерс. Седиштето на главниот командант на сојузничките сили на НАТО во Европа сега се наоѓа во Монс.

Откако објави дека ги повлекува трупите од Германија, САД соопшти дека ќе испратат 1.000 војници во Полска, покрај 4500 кои се веќе распоредени таму.

Прочитајте и...  Втор случај на заразена воспитувачка во Битола, повторно од истата градинка

Иницијатива за воена воздржаност на Русија, финансирана од американскиот Конгрес во последните пет години, предвидува зголемување на присуството на американските трупи во Источна Европа на ротирачка основа.

Прочитај повеќе

Неколку европски земји ги вратија строгите епидемилошки мерки

Слободен печат

Бугарија очекува зголемување на бројот на заразени во зимскиот период

Слободен печат

Хрватска: Помалку бучава во кафулињата за луѓето да разговараат безбедно на дистанца

Слободен печат

Како Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

Слободен печат

Министрите денеска ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Слободен печат

САД и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот полуостров

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нагорно Карабах е закана за регионалниот мир

Слободен печат

На секои 16 секунди во светот умира по еден заразен – досега над милион починати од ковид-19

Слободен печат

Висат одлуките на претседателот на државата!

Платформата падна уште на првото тестирање

Михаило Донев

Одбележан Денот на Бошњаците со свечена академија

Слободен печат

Пашинјан до Гутереш: Турција има пристрасна позиција во акциите на Азербејџан

Слободен печат