Москва: Одлуката на Франција, Велика Британија и Германија за Иран може да предизвика нови ескалации - Слободен печат

Москва: Одлуката на Франција, Велика Британија и Германија за Иран може да предизвика нови ескалации

„Не исклучуваме дека непромислената акција на Европјаните би можела да доведе до нови ескалации во врска со договорот за иранскиот нуклеарен програм и ќе ја оневозможат неговата примена во почетно договорените рамки“, наведе руското Министерство за надворешни работи преку соопштение.

Русија ја критикуваше „непромислената и длабоко разочарувачка“ одлука на европските земји (Франција, Велика Британија и Германија) за стартување на механизмот за решавање на спорови кој е дел од меѓународниот договор за иранскиот нуклеарен програм од 2015 година.

– Не исклучуваме дека непромислената акција на Европјаните би можела да доведе до нови ескалации во врска со договорот за иранскиот нуклеарен програм и ќе ја оневозможат неговата примена во почетно договорените рамки – наведе руското Министерство за надворешни работи преку соопштение.

Москва рече дека не гледа „никаква причина за таква постапка“.

– Механизмот за решавање на спорови е воспоставен за сосема други причини. Причините за потешкотиите во примената на договорот се општо познати и немаа врска со Иран, туку со САД кои еднострано се повлекоа од договорот во 2018 година и наметнаа нови санкции за Техеран – додаваат од руското МНР.

Руското МНР стои до тоа дека иранската нуклеарна програма „останала под стална контрола на ИАЕА“.

– И покрај сите предизвици, нуклеарниот договор не изгуби на важност. Се залагаме за неговото систематско спроведување, во согласност со договорените параметри во 2015 година – продолжуваат од руското МНР, кое бара од Европа да не ја отежнува ситуацијата.

Франција, Велика Британија и Германија, во спротива на договорот од 2015 година, денес го активираа механизмот за решавање на спорови предвиден во договорот во случај на кршење на обврските.

На 5 јануари Техеран ја најави петтата и последна фаза од својот план за намалување на иранските обврски во договорот со излегувањето на САД во 2018 година, и воведувањето на тешките американски санкции кои ја гушат нејзината економија.

Прочитај повеќе

Студенти иноватори на скејтборд за деца со посебни потреби: Не сакаме да заминеме од земјата

Слободен печат

Командир Симоновски во Скопски агол: Несовесните граѓани и покрај апелите не ги чистат своите оџаци

Слободен печат

Јованчевски: Во три дена на едно место- музика, книжевност, филм, театар

Слободен печат

Хакирани грчките владини сајтови

Слободен печат

Поради миграцијата Украина од 2001 година загубила 11 милиони жители

Слободен печат

Попоски: Во недела дестабилизирање на времето

Слободен печат

Остави Коментар

three × five =

Прочитај повеќе

Минусни температури ширум земјава, во Берово измерени минус 11 степени

Слободен печат

Пратениците ќе расправаат за Законот за заштита и спречување од дискриминација

Слободен печат

Трамп ќе го објави долгоочекуваниот мировниот план за Блискиот Исток 

Слободен печат

Тет-а-тет средба на Пендаровски и Шарл Мишел

Слободен печат

Северна Македонија 30. членка на НАТО пред изборите во април

Слободен печат

Кина гради огромен стационар за болни од корона вирусот

Слободен печат