-8 C
Скопје

Москва: Нато да го разгледа предлогот на Путин за контрола на оружјето

 Русија ги повикува земјите-членки на НАТО внимателно да ја разгледаат изјавата на претседателот Владимир Путин за деескалација на тензиите по повод распоредување ракети со среден и краток дострел и неговиот предлог за воспоставување меѓусебни инспекции на ракетните системи, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи .

„За почеток, апелираме руските иницијативи внимателно да се разгледаат и подготвени сме да дадеме дополнителни објаснувања на нашите предлози. Остануваме отворени за конструктивна соработка за принципите на еднаква и неделива безбедност и почитување на рамнотежата, со цел да се ублажат негативните последици од неуспехот на Договорот за нуклеарни средства со среден дострел”, се наведува во соопштението.

“Очекуваме земјите членки на НАТО, особено Германија, да покажат одговорност”, се додава во соопштението на руското Министерство за надворешни работи

Извор:МИА

Прочитајте и...  Вакцината на „Модерна“ има 100% ефикасност кај тешките случаи на зараза со ковид-19

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар