Москва: Нато да го разгледа предлогот на Путин за контрола на оружјето

epa07753423 (FILE) - A Russian military serviceman stands near the Iskander M Missile complex during a briefing on the issue of creation ground-based cruise missile 9M729 at the Patriot military exhibition center in Moscow region, Russia, 23 January 2019 (reissued 02 August 2019). The United States will formally withdraw from the landmark arms control Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty with Russia on 02 August 2019. The US and NATO allege Russia violated the pact by deploying a new type of missile, which Moscow denies. EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV

 Русија ги повикува земјите-членки на НАТО внимателно да ја разгледаат изјавата на претседателот Владимир Путин за деескалација на тензиите по повод распоредување ракети со среден и краток дострел и неговиот предлог за воспоставување меѓусебни инспекции на ракетните системи, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи .

„За почеток, апелираме руските иницијативи внимателно да се разгледаат и подготвени сме да дадеме дополнителни објаснувања на нашите предлози. Остануваме отворени за конструктивна соработка за принципите на еднаква и неделива безбедност и почитување на рамнотежата, со цел да се ублажат негативните последици од неуспехот на Договорот за нуклеарни средства со среден дострел”, се наведува во соопштението.

“Очекуваме земјите членки на НАТО, особено Германија, да покажат одговорност”, се додава во соопштението на руското Министерство за надворешни работи

Извор:МИА

Видео на денот