Москва ја поздрави иницијативата на Ватикан за мировни преговори, но тврди дека Киев не го сака тоа

Кремљ во понеделникот објави дека ја поздравува понудата на некои земји, вклучително и Ватикан, да обезбедат преговарачка платформа за решавање на украинскиот конфликт, но дека Киев со својата позиција го прави тоа невозможно. „Се разбира, ја поздравуваме таквата политичка волја, но со оглед на де факто ситуацијата што сега ја имаме на украинската страна, такви платформи не може да се бараат“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Папата Франциск пред 10 дена во интервју за италијанскиот дневен весник „Ла Стампа“ повтори дека Ватикан е подготвен да направи се за да посредува и да стави крај на конфликтот меѓу Русија и Украина. Откако Русија ја нападна Украина пред повеќе од девет месеци, неколку земји, вклучувајќи ги Турција, Израел и Кина, се понудија да бидат потенцијални посредници во конфликтот.

Русија ја обвини Украина дека ги попречува преговорите со исклучување на вмешаноста на претседателот Владимир Путин, а Киев се спротивставува на идејата за отстапување на која било територија заземена во она што Западот и Украина го гледаат како грабеж на земјиште во империјален стил.

Папата Франциск често ја споменува Украина во неговите јавни обраќања и неколку пати предупреди дека кризата се заканува со употреба на нуклеарно оружје со глобални последици кои нема да можат да се контролираат. Минатиот месец, тој директно го молеше Путин за прв пат да ја запре „спиралата на насилство и смрт“ во Украина.

Ватикан се нуди како домаќин на преговорите помеѓу Русија и Украина

Видео на денот