Москва: Изградбата на Северен тек 2 ќе бида завршена и покрај санкциите а САД

Недозволиво е Америка да и диктира услови на Русија во земјите на Европската унија, вели Шеремет.

Претседателот на Државната Дума на Русија, Михаил Шеремет, изјави дека и покрај отпорот и санкциите кои доаѓаат од САД, Москва има намера да ја заврши изградбата на гасоводот Северен тек 2.

Тој додава дека сите обиди за спречување на неговата реализација ќе завршат жалосно.

– САД не се во состојба да ја запрат изградбата на Северен тек 2. Гасоводот ќе биде завршен и покрај противењето и санкциите. Поранешното влијание на САД врз европските земји е завршено. Обидот Америка да ја спречи изградбата ќе заврши жалосно за нив, истакна Шеремет.

Според неговите зборови, недозволиво е Америка да и диктира услови на Русија во земјите на Европската унија.

– Русија научи ефикасно да и се спротиставува на Америка и сите нејзини обиди да го спречат нејзиниот развој. Сега е време кога САД треба да научат да ги решаваат сите прашања на преговарачка маса и да не им ги наметнуваат на другите земји своите интереси. Времето на американската диктатура и хегемонија во светот помина. Време е тие да ја земат предвид новата реалност, додава претседателот на руската Државна Дума.

Прочитајте и...  Седум недели ниска вредност на доларот во однос на другите светски валути

Американскиот Стејт департмент Северен тек 2 и Турски тек ги вклучи во проектите врз кои би можело да бидат спроведени санкции. Овие мерки претходно ги најави американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Потоа се огласи компанијата Норд стрим 2, истакнувајќи дека доколку гасоводот не биде завршен Европјаните ќе мора да плаќаат многу поскап гас. Компанијата додаде дека заканите на Стејт департментот се одраз на непочитување  на интересите на европските индустрии.

 

 

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат