Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Руски и турски набљудувачи известија за околу 200 нарушувања на прекинот на огнот во Сирија во изминатите 24 часа, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

„Руската страна на комисијата регистрираше 108 случаи на отворање оган во провинциите Латакија (30), Алепо (48) и Идлиб (30)”, се вели во соопштението.

Турската страна, наводно, регистрирала 89 случаи на кршење на примирјето во провинциите Алепо (53), Идлиб (34) и Латакија (2), пренесува ТАСС.

Четири зони за примирје се воспоставени во Сирија врз основа на договор, гарантиран од три земји – Русија, Иран и Турција.

Прочитајте и...  Путин негира користење на двојник

Прочитај повеќе

Ѓонај: Кривичната пријава од претседателот Мета е правно бесмислена

МИА Агенција

Помпео: Ја повикуваме Русија да ја заврши окупацијата на Крим

Слободен печат

Италија: Кривични пријави за сите трговци кои продаваат маски по огромни цени

МИА Агенција

Израелски ракетен дрон усмрти едно лице во Сирија

МИА Агенција

Наспроти новите случаи, смирени страстите на Балканот

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 3,1 степени регистриран во Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потпретседателот на косовската влада бара укинување на таксите за српските продукти

Слободен печат

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета го голем домет

МИА Агенција

Шефот на СЗО: Сега не е време за страв, сега е време за преземање акции за да се спасат животи

МИА Агенција

Муниција од Втората светска војна би можела да принуди 10-годишна евакуација на цело село во Швајцарија

Слободен печат

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција

ПУКОТНИЦА ВО САД: Пет лица се убиени во пиварница во Милвоки, напаѓачот се самоубил

Слободен печат