5 C
Скопје

Москва го возвраќа ударот: Русија протерува двајца холандски дипломати за „непријателски и провокативен потег“

Руското Министерство за надворешни работи денес објави дека протерува двајца холандски дипломати. Наведено е дека е поднесен остар протест против амбасадорот за работа на холандската амбасада во Москва поради претходното неосновано прогласување на двајца руски дипломати за персона нон грата, пренесува РИА Новости.

Руското министерство проценува дека овој, како што е наведено, „непријателски и провокативен потег, како и нов бран антируска хистерија, организиран од Хаг со помош на провладини медиуми“, покажува дека холандските власти немаат здрав разум и разбирање за реалните проблеми во руско-холандските односи.

Затоа, во согласност со принципот на реципроцитет, Москва одлучи да протера двајца вработени во холандската амбасада, и тие ќе мора да ја напуштат Русија во рок од две недели, се наведува во соопштението

Прочитајте и...  Марјан Забрчанец: Кампањи од јавен интерес ДА, но ако Владата повторно стане најголем огласувач во медиумите, јас ќе излезам на улица и ќе протестирам

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар