Mорско прасе го предвидува шампионот, Тотенхем или Ливерпул? (ВИДЕО) – Слободен печат
СпортФудбал

Mорско прасе го предвидува шампионот, Тотенхем или Ливерпул? (ВИДЕО)

Ливерпул и Тотенхем в сабота од 21.00 часот на „Ванда Метрополитано“ стадионот во Мадрид ќе го играат финалето во Лигата на шампионите.

Челзи го погоди, „Суперкомпјутерот“ точно го прогнозираше победникот во Лига Европа каде што во Баку Челзи убедливо со 4:1 го совлада Арсенал.

Англиските гиганти ќе се борат во шпанскиот главен град за најпрестижниот европски фудбалски трофеј, Ливерпул и Тотенхем.

EPA-EFE/CARLOS PEREZ

За Редси ова е второ финале по ред, а потсетување дека во Премиер лигата завршија на второто место зад Манчестер сити со рекордни 97 бодови.

Што се однесува до Тотенхем, менаџерот Маурицио Покетино успеа да го однесе клубот во прво историско финале и во обид да го подигне својот прв тренерски трофеј како потврда за досегашната одлична соработка со Спарси во последните години.

Какви им се шансите на двете екипи во финалната битка? „Суперкомпјутерот“ му дава голема предност на Ливерпул, дури 72% дека ќе слави в сабота, а само 28% за Тотенхем.

Ваквите предвидувања „Суперкомпјутерот“ ги прави врз основа на повеќе параметри, бројот на реализирани голови, меѓусебните дуели, формата на играчите, повреди, итн.

Освен „Суперкомпјутерот“, сме биле сведоци како и животните прогнозираат спортски, фудбалски натпревари, во овој случај две кучиња и едно морско прасе за финалето во ЛШ, Тотенхем-Ливерпул.

Морското прасе смета дека Тотенхем ќе се искачи на европскиот врв, а двете кучиња имаат различни мислења.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close