МОРНИЧАВА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ВО КОНГО: Најмалку 30 мртви, претседателот го одложил патувањето за Јапонија (ВИДЕО)

Најмалку 30 лица загинаа, а 16 се повредени во автобуската несреќа во југозападен Конго.

Во соопштението на владата на Конго се наведува дека локалните власти покренале истрага во врска со несреќата која се случила во неделата.

Заради оваа несреќа претседателот на Конго Феликс Чисекеди ја откажал посетата на Јапонија, пренесуваат медиумите.

Радио станицата „Окапи“ повикувајќи се на локалните власти, јавила дека е можно кочниците на автобусот да откажале.

Повредените лица ќе бидат префрлени во Киншаса на понатамошно лекување.

Прочитајте и...  Најмалку девет лица се затрупани во лизгања на земјиште во Хубеи

Прочитај повеќе

Италијанские лекари можат да наредат принудно хоспитализирање на заразените со коронавирус

Слободен печат

За 24 часа регистрирани 415 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Слободен печат

Колку за субвенции, толку за увоз на храна

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болсонаро го спореди коронавирусот со дожд: На крајот сите ќе бидеме мокри

Слободен печат

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат