МОРНИЧАВА СНИМКА, СЕ ТЕШАТ ПРЕД ДА УМРАТ: Ги бркаат делфините во плиткото, па ги погубуваат (ВИДЕО) – Слободен печат
Магазин

МОРНИЧАВА СНИМКА, СЕ ТЕШАТ ПРЕД ДА УМРАТ: Ги бркаат делфините во плиткото, па ги погубуваат (ВИДЕО)

Организацијата за права на животните, „Dolphin Project“ го опишува ова искуство како трауматично за делфините, кои се свесни дека се во опасност.

На интернет се појави морничава снимка во која ловците ги намамуваат делфините во плитките делови од водата и таму ги погубуваат.

Дел од зоолозите кои ја виделе оваа снимка тврдат дека делфините се тешат меѓу себе, свесни дека се случува нешто страшно. Овие водни цицачи важат за интелигентни суштества, а оваа снимка само го потврдува тоа.

Организацијата за права на животните, „Dolphin Project“ го опишува ова искуство како трауматично за делфините, кои се свесни дека се во опасност. Ловците ги намамуваат делфините со храна и со тоа ги „принудуваат“ да останат во плиткото и ги држат во заробеништво.

Наводно, оние кои не се спротивставувале, веќе се помириле со судбината.

Во Јапонија е дозволен лов на делфини на риболовците кои имаат дозвола за тоа. Се работи за традиција која наидува на жестоки критики во јавноста, но и покрај тоа, годишно се убиваат и до 16.000 делфини и китови.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close