МОРНИЧАВА СНИМКА, СЕ ТЕШАТ ПРЕД ДА УМРАТ: Ги бркаат делфините во плиткото, па ги погубуваат (ВИДЕО)

На интернет се појави морничава снимка во која ловците ги намамуваат делфините во плитките делови од водата и таму ги погубуваат.

Дел од зоолозите кои ја виделе оваа снимка тврдат дека делфините се тешат меѓу себе, свесни дека се случува нешто страшно. Овие водни цицачи важат за интелигентни суштества, а оваа снимка само го потврдува тоа.

Организацијата за права на животните, „Dolphin Project“ го опишува ова искуство како трауматично за делфините, кои се свесни дека се во опасност. Ловците ги намамуваат делфините со храна и со тоа ги „принудуваат“ да останат во плиткото и ги држат во заробеништво.

Наводно, оние кои не се спротивставувале, веќе се помириле со судбината.

Во Јапонија е дозволен лов на делфини на риболовците кои имаат дозвола за тоа. Се работи за традиција која наидува на жестоки критики во јавноста, но и покрај тоа, годишно се убиваат и до 16.000 делфини и китови.

Прочитајте и...  Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)

Слободен печат

Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на познатата ѕвезда од „Беверли Хилс“ е вистинска убавица – Има 18 години и неодоливо потсетува на мајка и! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Слободен печат

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат