Моравјецки: ЕУ се однесува империјалистички кон помалите земји-членки

Матеуш Моравјецки, премиер на Полска/Фото: EPA-EFE/ANDRZEJ LANGE POLAND OUT

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската унија за империјалистичко однесување кон помалите земји-членки во авторски текст објавен на веб-страницата на Велт во средата.

„Политичката практика покажа дека позициите на Германија и Франција значат повеќе од сите други“, напиша Моравјецки за германскиот медиум.

„Значи, имаме работа со формална демократија и де факто олигархија во која најсилните ја имаат власта“, рече тој, додавајќи дека мора да се бори против империјализмот на ЕУ, како и со рускиот империјализам.

Премиерот, чија националистичка влада на Право и правда (ПиС) се судри со Брисел околу прашањата за владеење на правото, рече дека руската инвазија на Украина го фрлила центарот на вниманието на недостатоците на ЕУ.

Тој повика на „длабока реформа што ќе ги врати општото добро и еднаквоста во првите редови на принципите на Унијата“.

Политичарите на владејачката партија во Полска рекоа дека Варшава би можела да и возврати на ЕУ доколку земјата не го добие својот дел од средствата за закрепнување од пандемијата. Брисел сигнализираше дека не е задоволен со најновите судски реформи во Полска.

Варшава се закани: Ако Брисел не попушти, сите топови ќе ги свртиме кон Европската комисија

Видео на денот