Мората се врати во Јувентус

Алваро Мората по пауза од четири години повторно ќе го носи дресот на „старата дама“.

Мората во Јувентус за кого играше од 2014 до 2016 година, доаѓа редовите на Атлетико Мадрид.

Станува збор за едногодишна позајмица вредна девет милиони евра, а Јувентус наредното лето ќе има можност да го откупи договорот на Мората за сума од 45 милиони евра.


Според планот на новиот тренер на Јувентус, Андреа Пирло, Мората ќе биде трета опција во нападот. Пред да се договори со Шпанецот, Јувентус сакаше да ги ангажира Луис Суарез или Един Џеко, но трансферите пропаднаа и италијанскиот шампион се одлучи да го донесе својот поранешен играч.
Алваро Мората минатата сезона одигра 44 натпревари за Атлетико Мадрид и постигна 15 гола.

Прочитајте и...  Тренерот на голманите Периќ го раскина договорот со Вардар 1961!

Во првиот мандат како член на Јувентус, Мората одигра 93 натпревари на кои даде 27 гола.

Поврзани вести

ЛШ: „Кралевите“ го бутнаа Интер на работ на елиминација, Аталанта го шокира Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Ова е реален резултат

Слободен печат

Последната фотографија на Марадона: Ја преживеа операцијата на главата но го издаде срцето

Слободен печат

Вардар без шанси против Киелце

Слободен печат

ВИДЕО: Неапол тагува за својот херој и идол: Муралот на Диего „гори“ во тишина

Слободен печат

Не сум комунист, туку Фиделист: Марадона почина на ист ден како и на политичарот на кој му се воодушевуваше

Слободен печат

Остави Коментар