Моралес не може да се кандидира на било кои претседателски избори

Привремената претседателка на Боливија, Жанин Анес, денеска изјави дека поранешниот претседател на земјата Ево Моралес не може да се кандидира на било кои следни избори, но дека неговата партија може.

Таа кажа дека „Движењето за социјализам” на Моралес „има полно право да учествува на изборите” и дека оваа партија „може да си бара кандидат”, не сметајќи на доскорешниот претседател и поранешниот потпретседател на Боливија, Алваро Гарсија Линера.
Анес наведе дека сака повторно да се воспостави стабилност во Боливија, но дека приврзаниците на Моралес, кој се засолни во Мексико, ја обвинуваат за присвојување на власта.

Засега не е познато дали официјалните претставници во Боливија, земја која е погодена од тешка политичка криза, мораат и формално да му забранат на Моралес да учествува на изборите.

Прочитајте и...  Црна Гора: Потврдени 87 нови случаи со Ковид-19 во последното деноноќие

Моралес во неделата поднесе оставка на барање на армијата, по повеќенеделните масовни демонстрации заради наводната кражба на изборите од 20 октомври, по кои тој тврдеше дека го обезбедил четвртиот претседателски мандат уште по првиот круг од гласањето.

Организацијата на американски држави спроведе ревизија на изборниот процес и резултатите од гласањето и утврди дека имало голем број нерегиуларности. .

Новата привремена влада на Боливија, со Анес на нејзино чело, почна да добива меѓунардни признанија, но во самата земја нејзиниот легитимитет е доведен во прашање.

Прочитај повеќе

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција