Монпелје му стана редовен муштерија на Вардар

Вардар идентично како и минатата сезона во која на крајот ја покори ракометна Европа, ја започнува и новата, со триумф на гости кај Монпелје од 33:31.

Вардарци покажаа дека се вистинска ракометна машинерија иако во новата сезона недостасуваат дел од клучните играчи кои минатата сезона триумфираа во ЛШ како Карачиќ, Милосављев, а на клупата има ново име, Давид Писонеро. Но, навиките не се менуваат, исто како и победничкиот карактер кој се покажа како клучен во последните десет минути кога се решаваше победникот.

Во нив, францускиот тим влезе со предност од два гола (27:29), но „црвено-црната“ машинерија возврати со серија од 4:0, а точка на победата стави Тимур Дибиров со голот во последните моменти.

Прочитајте и...  Босанскиот репрезентативец Тарабокија ќе го засили Металург

Сташ Скубе постигна осум голови од девет шута, Тимур Дибиров даде шест гола, Данил Шишкарев пет, додека новакот во Вардар, Павел Атман четири пати ја тресеше мрежата на Шего.

Наредниот викенд, Вардар пред своите навивачи ќе го пречека португалскиот тим на Порто.

Прочитај повеќе

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат

Најпознатиот ќелавко Колина ја презема контролата над ВАР технологијата

Слободен печат

Босанскиот репрезентативец Тарабокија ќе го засили Металург

Слободен печат

Ракометот стана здодевен: Врвните тренери против правилото „7 на 6“!

Слободен печат

Мануел Пелегрини нов тренер на Бетис

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Слободен печат

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат