Монд: Руси вмешани во кибер напади врз предизборниот тим на Макрон - Слободен печат

Монд: Руси вмешани во кибер напади врз предизборниот тим на Макрон

Две хакерски групи поврзани со руските разузнавачки служби биле вмешани во кибер напади врз тимот од предизборната кампања на францускиот претседател Емануел Макрон за време на претседателските избори во 2017 година, пишува парискиот весник „Монд”.

Аферата со хакерските напади врз тимот на Макрон за време на предизборната кампања, позната во Франција како „Макронликс” доведе до тоа во јавност да протечат содржини од повеќе електронски пораки на Макрон непосредно пред вториот круг од претседателските избори.

Весникот наведува дека имал увид во извештајот на специјалните истражители на Гугл за хакерските напади, како и во истрагата на компанијата специјализирана за кибер напади „Фајер ај” (FireEye).

Експертите на Гугл и компанијата „Фајер ај” заклучиле дека во хакерскиот напад координирано учествувале две групи хакери поврзани со Русија.

Прочитајте и...  За разлика од загадувањето, бесплатниот превоз заврши

„Монд” пишува дека во документите е наведено дека хакерскиот напад имал за цел „да ги дестабилизира претседателските избори во Франција во 2017 година”

Прочитај повеќе

Рама: Авиолинијата Приштина-Белград е многу важен чекор кој треба да го следат и другите

Слободен печат

За разлика од загадувањето, бесплатниот превоз заврши

Слободен печат

Официјалните лица потврдија: Американскиот воен авион во Авганистан се урнал поради дефект

Слободен печат

Австриската национална авиокомпанија нема да лета во Кина до 9 февруари

Слободен печат

Дескоска: Нема да дозволиме да се блокира процесот на носење на законот

МИА Агенција

По планот за Средниот Исток, Харадинај од Трамп очекува конкретни идеи и за регионот

Слободен печат

Остави Коментар

14 − eight =

Прочитај повеќе

Приведени две лица за лажната дојава за бомба во Сити Мол

Слободен печат

„Вашингтон пост“ ја врати на работа суспендираната новинарка по објавите за Коби Брајант

МИА Агенција

Скопската зоолошка му посака добредојде на белиот лав Чака

Слободен печат

Владата го поздравува планот на Трамп за решавање на израелско-палестинскиот конфликт

Слободен печат

Засилени проверки и контрола на отпадот што влегува во државата

МИА Агенција

По Вухан, коронавирусот се шири и во кинескиот град Хуанганг

МИА Агенција