Монца останува дел од Формула 1 уште пет години

Иднината на трките на легендарната патека „Монца“ е обезбедена пред да се одржи трката за оваа сезона. Сезонава Монца прославува 90 години од старт на авто мото трките, а организаторите потпишаа петгодишен договор со сопствениците на Формула 1, Ливерти медиа груп.

Досега на Монца се возени дури 68 трки во Ф1 шампионатот, што е повеќе од било која друга патека. Единствено Италија и Велика Британија се домаќини на трките во Формула 1 од првиот шампионат во 1950 година.

Оттогаш, само во 1980 година трката за Големата награда на Италија не се возеше во Монца, туку се одржа на патеката „Енцо и Дино Ферари“ во Имола. Првата трка за Големата награда на Италија е возена уште во далечната 1921 година.

Прочитајте и...  Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

– Историјата, брзината и страста се зборовите со кои љубителите на автомобилизмот ги поврзуваат со Монца. Чувството кое го имаат и возачите, и навивачите е единствено – изјави Чејс Кери, извршниот директор на Формула 1.

Прочитај повеќе

ПСЖ му даде дозвола на Нејмар, може да преговара со Барселона

Слободен печат

Навивачите застанаа во одбрана на Новак: Американците се лицемери

Слободен печат

Неверојатна исповед на шведски тенисер: Одев на Гугл за да видам како да се убијам

Слободен печат

ШОК: Српскиот репрезентативец Тошиќ нападнат со нож среде Белград

Слободен печат

Кои фудбалски екипи се најголеми трошаџии во 21. век, четири екипи фрлиле повеќе од две милијарди евра на засилувања

Слободен печат

Ирски репрезентативец му вперил пиштол во челото на селекторот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шампионската од Вимблдон порача: Ѓоковиќ само сакаше да помогне

Слободен печат

Гвардиола: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

Слободен печат

Ливерпул ги распродаде дресовите, спонзорот одби да обезбеди нови

Слободен печат

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат