МОН и БРО ќе ги известуваат училиштата да планираат антикорупциски содржини

Владата на денешната седница го задолжи Министерството за образование и наука во соработка со Бирото за развој на образованието со допис и оваа учебна година да ги извести сите основни училишта за потребата да планираат антикорупциски содржини во своите годишни програми.

Владината прес-служба соопшти дека е донесена Информација за активностите во насока на имплементација на клучните мерки под димензијата Антикорупција од Стратегијата за Југоисточна Европа 2020 и се очекува во учебната 2019/2020 година училиштата да ги реализираат планираните активности од нивните годишни програми за работа кои се однесуваат на активности поврзани со антикорупциската едукација на учениците.

Прочитајте и...  Тројца од персоналот на болницата „Плодност“ се позитивни на коронавирус

Прочитај повеќе

Заболен со коронавирусот се шетал низ Охрид

ФООМ донира 100.000 долари за најзагрозените ромски семејства

Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

Слободен Печат

Дел од Општина Центар денеска без вода

Прв случај на коронавирусот во Амазонија

Слободен печат

Пад на акциите на Волстрит по предупредувањето на Трамп за следните „две тешки недели“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димковски: Храна ќе има, субвенции ќе се исплаќаат – Вишокот јагниња ќе ги откупува државата

Слободен печат

Драстично се зголемува бројот на жртви и заболени од коронавирус во Њујорк

Слободен печат

Геостратешки надмудрувања на Кина и САД за доминација во светот по завршувањето на пандемијата

Дејан Андоновиќ

Тројца од персоналот на болницата „Плодност“ се позитивни на коронавирус

Слободен печат

Дончев: Нема потреба од страв – Луѓето кои се на боледување, трудниците, породилките ќе ги добијат своите редовни надоместоци

Слободен печат

Трамп: Очекувам Саудиска Арабија и Русија да постигнат договор за производството на нафта

Слободен печат