6 C
Скопје

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду.

Таа на Твитер напиша дека синоќа во Молдавија пристигна првата транша од 14.000 дози вакцини.

Во Молдавија имунизацијата почна пред три дена со вакцините на „АстраЗенека“ кои и ги подари Романија.

Прочитајте и...  Мицкоски: Талат може дома да се однесува така своеволно, но не и во Собрание

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар