Молдавија до Лавров: Самите избравме да сме дел од слободниот свет

Молдавија знаме/ Фото SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Молдавија сама одлучува за својата иднина како „дел од слободниот свет“, соопшти Министерството за надворешни работи во Кишињев, отфрлајќи го обвинувањето на Москва дека Западот се обидува да направи неколку земји, меѓу кои и Молдавија, непријатели на Русија.

Во интервју за руската државна телевизија, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека Молдавија е една од поранешните советски републики од кои Западот се обидува да ѝ направи непријатели на Русија.

Освен Молдавија, Западот исто така сака да ја претвори Грузија во непријател на Русија и да ги влоши односите на Русија со земјите од Централна Азија, рече Лавров.

„Категорично ја отфрламе изјавата на шефот на руската дипломатија, која не одговара на реалноста и е дел од познатата заканувачки реторика на руската дипломатија“, одговорија од молдавското Министерство за надворешни работи.

Во јуни, Европската унија им додели на Молдавија и на соседна Украина статус на кандидати за членство во блокот.

„Би сакале да ја потсетиме руската страна дека патот што го избра Молдавија е патот за пристапување во Европската унија. Молдавија јасно ја избра својата иднина и таа иднина е дел од слободниот свет“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Молдавија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот