Молдавците бараат владата да ги покрие сметките за парно

Молдавија знаме/ Фото SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Неколку илјади демонстранти се собраа во главниот град на Молдавија барајќи новата прозападна влада во таа земја целосно да ги покрие сметките за парно на граѓаните во текот на зимата, пренесува Ројтерс.

Протестот беше организиран од неодамна формираната група наречена Движење за народот, а беше поддржан од членовите на проруската молдавска партија Шор, која има шест места во парламентот на поранешната советска република од вкупно 101.

Некои од демонстрантите кои се собраа во Кишињев го повикаа претседателот на земјата да поднесе оставка, извикувајќи „Долу Маја Санду!“ Други држеле плакати со лицата на некои молдавски лидери и политичари покрај фотографии од големи куќи и луксузни автомобили.

„Тие имаат милиони. Умираме од глад“, велат тие.

Санду неодамна зборуваше за наводниот заговор на Москва за соборување на молдавската влада, со цел да ја оттргне земјата од европскиот пат и да се стави „на располагање на Русија“.

Серија антивладини протести започнати од партијата Шор ја потресоа Молдавија есента, додека земјата ја зафати тешка енергетска криза откако Русија остро го намали снабдувањето со природен гас, oбјави Крстарица рс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот