Моќна порака од Пикси: Не ми требаат пари, би продал се за да одам во Катар

Драган Стојковиќ Пикси ја однесе репрезентацијата на Србија на Мунидјалот во Катар/ фото: EPA-EFE/ANTONIO COTRIM

Репрезентацијата на Србија обезбеди пласман на Светското првенство во Катар откако во одлучувачкиот натпревар во квалификациите со 1:2 ја совлада фаворизираната Португалија среде Лисабон.

За успехот на фудбалерите, претседателот на Србија, Александар Вучиќ им вети премија од милион евра, но селекторот Драган Стојковиќ Пикси ги освои симпатиите на јавноста велејќи дека не му се потребни.
– Кога ќе го замолкнете „Луж“ и 62.000 навивачи, е за тоа се живее. Јас би продал сè за да одам во Катар, не ми се потребни никакви пари. Тој милион кој репрезентацијата го доби значи дека државата не поддржува и тоа е дополнителен ветер во грбот – вели Стојковиќ.
Српските репрезентативци одлучија наградата да ја донираат за лекување на болни деца.