Моќен цитат: Биди личноста која го прекинува кругот

Поучниот цитат на Лори Дескен произлегува од нејзината книга „Малиот Буда“ и е едноставна мудрост за тешките животни прашања.

Самата книга е практичен водич за љубов кон себе, но и за делење на таа љубов со другите. Цитатот потсетува на важноста на промените и како минатото да остане таму каде треба да биде.

„Биди личноста која го прекинува кругот. Ако тебе ти суделе, избери разбирање. Ако те одбивале, одбери профаќање. Ако те засрамиле, одбери сочувство. Биди личноста која требало да бидеш кога те повредиле, но никогаш немој да бидеш како личноста која те повреди. Одлучи се за подобро од она што те скрши – исцели се, наместо да бидеш огорчен. Делувај од срце, а не од болка.“

Прочитајте и...  Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Прочитај повеќе

Ако не сте мотивирани за работа, можеби сте осамени – размислете за тоа!

Слободен печат

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат

Виц на денот: Туѓи грешки

Слободен печат