Моќен старт на сезоната во Бундеслигата, Баерн со осумка го почести Шалке (ВИДЕО)

epa08679556 Bayern's Serge Gnabry (2-L) celebrates with teammates after scoring the 4-0 lead during the German Bundesliga soccer match between FC Bayern Munich and FC Schalke 04 in Munich, Germany, 18 September 2020. EPA-EFE/LUKAS BARTH-TUTTAS CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Како што ја заврши минатата сезона, Баерн Минхен така ја започнува и новата.
Европскиот шампион кој во четвртфиналето на ЛШ ја понижи Барселона победувајќи ја со 8:2, сега во првото коло од новата сезона во Бундеслигата му даде осум гола и на Шалке.

Баерн Минхен – Шалке/EPA-EFE/LUKAS BARTH-TUTTAS

Баварците одбраната на титулата ја започнаа со неверојатни 8:0 против поранешниот германски шампион Шалке.

Гостите од Гелзенкирхен не изджаа ниту пет минути на „Алијанц“ Арената, а Баерн поведе со голот на Гнабри. Во 19. минута Горецка зголеми на 2:0, а до крајот на полувремето во листата на стрелци се запиша и Левандовски.

Во второто полувреме Гнабри постигна уште два гола и комплетира хет-трик, а мрежата на Шалке ја затресоа уште и Милер, Сане и Мусиала.