МОК: Здравјето во прв план, ја поддржуваме одлуката за одложување на Игрите!

Македонскиот олимписки комитет информираше дека наредните Летни олимписки игри во Токио треба да се организираат во првата половина од 2021 година.

Многу спортски натпреварувања се одложени, прекинати поради епидемијата на коронавирусот, а до последен момент не се знаеше што ќе биде со Летните олимписки игри во Токио.

Интернационалниот олимписки комитет донесе и официјална одлука да се одложат Игрите, односно претседателот на ИОК, Томас Бах, го прифати предлогот на јапонскиот премиер Шинзо Абе.

После таа одлука, се огласи и Македонскиот олимписки комитет со свое соопштение:

– Во овие тешки моменти за целото човештво, Олимпискиот комитет на Северна Македонија дава целосна поддршка во однос на одлуката на Јапонската влада за одложување на Олимписките игри ТОКИО 2020 и за прифаќањето на оваа одлука од страна на Меѓународниот олимписки комитет.

Сега сите заедно може да се фокусираме на нашата заштита и посебно на заштита на здравјето на спортистите, но и на здравјето на сите оние кои се околу спортистите, тренерите, тимовите за поддршка и воопшто на спортската администрација.

Прочитајте и...  Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички
EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Ова одложување е дефинитивно многу сложено решение на кое му претходеа многу консултации со сите засегнати страни во Олимпиското движење. Со очигледното напредување на COVID-19 (вирусот Корона – пандемија) низ целиот свет, во овој момент, важно е дека сите ние заедно мора да продолжиме да ги следиме задолжителните мерки, заклучоци, но и препораки и совети дадени од страна на нашата Влада, но и од страна на Светската здравстена организација. Олимпискиот комитет на Северна Македонија изразува најдлабоко сочувство до семејствата на починатите од COVID-19 и дава силна поддршка на сите оние кои се заразени од вирусот корона. Сите заедно мора да ja надминеме оваа ситуација, да останеме заедно во оваа тешка борба, да се грижиме за сопственото и за здравјето на сите околу нас.

Прочитајте и...  Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Олимпискиот комитет на Северна Македонија јасно става до знаење дека здравјето нa спортистите мора да биде во прв план. Таму каде што ќе има и еден наш спортист, таму ќе бидеме сите ние.

Откако ќе ја надминеме оваа ситуација без преседан, во периодот кој следи, мора да создадеме можности нашите најдобри спортисти да се подготват за најважните натпревари во животот и уште посилно заедно да тргнеме во насока на подигнување на нивната форма за Олимписките игри ТОКИО 2020, кои најверојатно ќе бидат организирани во првата половина на 2021 година.

Олимпискиот оган беше запален во Античка Олимпија и тој сега се наоѓа во Токио каде што ќе гори до почетокот на игрите следната година. Олимпискиот оган секогаш претставувал симбол на борбата, верата и надежта на луѓето од целиот свет, а Олимпискиот оган кој ќе биде запален следната година на отварањето на игрите ќе ја означи победата на човекот, победата на мирот и спокојството кoи повторно ќе царуваат на нашата планета.

Прочитајте и...  Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Прочитај повеќе

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат