Мојсовска златна на светскиот карате куп

Каратистката на Скопски Макпетрол Анѓела Мојсовска, успеа да го освои златниот медал на карате купот кој во Умаг, Хрватска е во организација на Светската карате федерација и учествуваат каратисти од 73 држави од целиот свет. Мојсовска беше најдобра во највозрасната младинска категорија на постари јуниори (У21), во тежинската категорија до 68 килограми.

Во првото коло, Анѓела Мојсовска беше слободна, во второто коло ја победи каратистката од од Швајцарија со 4-1, во третото коло беше подобра од БиХ и победи со 5-1, во четвртото коло уште една победа против шампионката на Хрватска која е и носител на европски медал со резултат 3-1, и во финалето победи со резултат од 4-1.
Анѓела Мојсовска е спортистка од меѓународна категорија и е стипендистка на АМС.

Прочитајте и...  Норвич испадна од Премиер лигата

 

 

 

 

Прочитај повеќе

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат