МОЈ ДОКТОР – Воспаление на средното уво: Родители, ако ги забележите овие симптоми ВЕДНАШ РЕАГИРАЈТЕ – Слободен печат
ЗдравјеМагазинСлободна ТВ

МОЈ ДОКТОР – Воспаление на средното уво: Родители, ако ги забележите овие симптоми ВЕДНАШ РЕАГИРАЈТЕ

Како и кај сите останати заболувања, доколку навреме не се третира, може да настанат компликации кои подоцна бараат подолго лекување.

Д-р. оториноларинголог Веселинка М. Јосифова од Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле, зборува за една честа состојба кај децата – воспаление на средното уво.

Најчести причинители за оваа болест се вирусите, а често на тие инфекции се надоврзува и бактериската инфекција. Слушнете кои се симтомите кои ги предизвикува ова воспаление кај бебињата и децата, како се дијагностицира и со каква терапија се третира.

Како и кај сите останати заболувања, доколку навреме не се третира, може да настанат компликации кои подоцна бараат подолго лекување.

Дознајте повеќе за оваа многу често заболување во детската возраст во видето во продолжение.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close