Модриќ го нападна Роналдо, во Јувентус тврдат дека станува збор за „бела“ завера - Слободен печат

Модриќ го нападна Роналдо, во Јувентус тврдат дека станува збор за „бела“ завера

Лионел Меси по шести пат ја освои Златната топка, но Кристијано Роналдо иако не се појави на свечената церемонија на доделувањето на наградите, се чини дека му украде голем дел од вниманието на Аргентинецот.

Роналдо на крајот заврши како трет во гласањето и ова воопшто не им се допадна на Италијанците кои го исмеаја потегот на „Франс фудбал“.

Дополнително, атмосферата ја вжешти и Лука Модриќ кој како минатогодинешен лауреат му ја предаде Златната топка на Меси којизјави дека фудбалот значи респект и кога не се победува.

– Роналдо? Меси е победник, мојата работа беше да му честитам и да му ја предадам наградата. Мора да се угледаме на другите спортови, да покажеме респект кон колегите. Кристијано мораше тоа да го направи – изјави Модриќ.

Одговорот на Модриќ дојде експресно од Италија, од капитенот на Јувентус, Џорџо Кјелини кој го обвини Реал Мадрид дека стои зад заверата, Роналдо да не добие награда во последните две сезони.

– Реал не дозволи Роналдо минатата година да ја добие Златната топка. Лани Модриќ не ја заслужи наградата, се е тоа политика. Ниту оваа година не ја заслужи Меси, а да бидеме искрени не ја заслужи ниту Кристијано. Наградата требаше да му припадне на некој фудбалер на Ливерпул – изјави Кјелини.

Прочитај повеќе

Сари: По Јувентус одам во пензија

Слободен печат

Загревање пред дербито: Навивачите на Валенсија и Барселона се испотепаа на улица (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија благодарение на Вардар ќе има учесник во новата ракометна Лига на шампиони

Слободен печат

Џордан откри кој за него е најдобар европски кошаркар во НБА

Слободен печат

Спектакл во Мелбурн: Кирјос си закажа дуел со Надал

Слободен печат

Екс претседател на Германската федерација е одговорен за смрт на стотина луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

3 × four =

Прочитај повеќе

Лукаку: Конте ми кажа дека сум ѓубре

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Халанд за 59 минути даде повеќе голови од Манчестер јунајтед во 2020 година

Слободен печат

Како „Вујо мајсторе“ ја прослави победата на Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Хит коментар на Класниќ: Доста е што веќе еден бубрег ми откажа, вчера можеше да ми откаже и срцето

Слободен печат

Надал немаше милост за Карено-Буста

Слободен печат

Прв трипл-дабл во кариерата на Ленард, лекција за Зајон од Јокиќ (ВИДЕО)

Слободен печат