Moдерни криминалци: Местеле натпревари и заработувале со помош на сателит

Фото: EPA/HO Courtesy of JAXA

Шпанската полиција со помош на Европол и Интерпол разоткрила криминална група која смислила нов начин на измама преку онлајн обложување на разни спортски резултати, објави „Вечерњи лист“.

Се започнало во 2020 година кога биле откриени сомнителни резултатски на меѓународни пинг понг турнири. Во истрагата е утврдено дека Шпанската криминална група ја сочинувале и членови од Бугарија и Романија.

Утврден е нивниот начин на „оперирање“. Тие местеле резултати на разни натпреварувања надвор од Шпанија користејќи ја технологијата, односно сателитите. Се сомнева дека сателитите се користеле за да се користат за снимање на натпреварувањата во живо, а приоритет им било тоа да го направат пред резултатите да стигнат до обложувалниците.

Освен тоа користеле и други помалку софистицирани методи кои им овозможувале да ги детектираат резултатите пред да стигнат информациите до обложувалниците. Со други зборови тие се обложувале на сигурно бидејќи однапред ги знаеле резултатите.

Во фокусот секако им биле само помали спортови од разни земји бидејќи на поголема сцена тоа не би било можно.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот