Моделот на јавно-приватно партнерство – опција за терцијална гасификација на Скопје

Воспоставување јавно-приватно партнерство со формирање една компанија за сите општини е една од опциите кои се разгледуваат за терцијалната гасовна мрежа за Град Скопје, но одлука на ниво на Влада се уште не е донесена, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

– Една од опциите е токму таа. Разгледуваме три опции. Она што фаворизира Владата е дека не треба да ги задолжуваме граѓаните преку градовите, општините, па дури и државата за проекти каде што има интерес по пат на јавно-приватно партнерство или концесија да се реалиизраат секаков вид проекти. Ова е еден од ваквите проекти за кои постои огромен интерес не само за Градот Скопје, туку и за големите градски средини и за помалите урбани и рурални средини во државата. Ние одржавме сосатнок со (скопскиот градоначалник Петре) Шилегов и присутна е флексиблност на Градот Скопје. Продолжуваме со разговори и со другите, пред се, урбани средини низ државата за да го видиме нивниот интерес затоа што на крајот се работи за локална комунална инфраструктура од државно стратешко значење. По завршените консултации ќе донесеме конечна одлука со консензус и на задоволство на сите, после сите анализи кои ги правиме како ќе почне изградбата на секундарните и терцијалните гасоводни системи во државата, рече Заев на новинарско прашање по означувањето на почетокот на градежните активности за проширување на булеварот „Никола Kарев”, познат како „Пластичарска улица”.

Прочитајте и...  Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Тој нагласи дека примарниот гасовод се одвива со одличо темпо, а реализацијата е преку 80 отсто и верува дека со последните наплати ќе се доближи до 100 проценти.

– Овие денови развиваме дополнителни активности за интерконекторот со Грција и со конекторската мрежа Петрич – Струмица, која ќе го комплетира целиот примарен гасовод во државата. Тоа е алармот дека треба да почнеме веќе со изградба на секундарната гасоводна мрежа, рече Заев.

Градоначланикот на Скопје, Петре Шилегов од своја страна истакна дека тие како Град стратешки гледано ја завршиле првичната обврска, а тоа е дека секундарниот гасоведен прстен околу градот е затворен и теоретески не постои место во градот каде не може да оди гасоводната мрежа, а стратешка одлука е на државата каков ќе биде обликот на финансирање на развој на терцијалната мрежа, односно донесувањето на гасоводната мрежа до домаќинствата и до правните субјекти.

Прочитајте и...  Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

– Со оглед на тоа што тоа е стратешки објект на државата и нејзина сопственост во таа одлука ние ќе партиципираме и ќе донесеме заедничка одлука со Владата која го има целото легитимно право да го управува тој процес, рече Шилегов, потврдувајќи дека состанок на оваа тема имале пред три-четири дена во Владата и се уште се прават анализите кои ќе доведат до тоа да се донесе релевантна одлука која ќе биде во корист и на граѓаните и на државата.

За тоа кога граѓаните на Скопје ќе имаат глас дома, премиерот Заев рече дека голем дел веќе имаат пристап до тоа затоа што гасоводниот систем во Скопје е направен.

– Тоа значи дека секаде каде има цевка, а има на неколку места, може да се развие мрежа директно, брзо за да се припојат самите домаќинства, но може и веднаш со цистерни преку компресиран гас да добијат гоолемите објекти – болниците, градинките, школите што за нас е многу значајно заради чистиот воздух и заштеда во затополување на граѓаните, а тое може да го прават и стопанските субјекти, рече премиерот Заев.

Прочитајте и...  Германските тестирања потврдуваат - Најголемиот број од заразените странци се од Западен Балкан

Прочитај повеќе

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција

Во Бугарија антивладини протести 36-ти ден по ред (ВИДЕО)

Слободен печат

Тензично во Минск: Полицијата ги затвори приодите кон Плоштадот на независноста, илјадници демонстранти се на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат