Моделирани избори

Во викенд бројот на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте за моделираните избори.

Иницијативата за една изборна едница вчера поднесе два предлога за измени и дополнувања на Изборниот законик. Во првиот предлог се бара да се направи промена од шест изборни единици на една изборна единица, а во вториот да се внесат отворени листи на локалните избори.

Во новиот број на печатеното издание на „Слободен печат“ читајте и за новиот закон. Кој крене рака на жена, лета од куќата, дури и да е негова.

Прочитајте ја и анализата за Макрон. Францускиот претседател ги „здрви“ НАТО и ЕУ, но малку омекна за Македонија.

Видете ги и колумните на Мирослав Грчев, Кристофер Хил, Сашо Орданоски, Бранко Тричковски, Ненад Јовановиќ, Жанета Скерлев, Иво Антов и Џабир Дерала.

Прочитајте и...  Макрон утре ќе отпатува во Либан

Исто така, има и специјален прилог на осум страници – Културен печат.

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден ќе избира меѓу Камала Харис и Сузан Рајс за потпретседател на САД

Слободен печат

Најмалку пет жртви во тропската бура Исаја која го пустоши источниот брег на САД (ВИДЕО)

Слободен печат

Претседателот Пендаровски не чувствува потреба да се извини на СЈО

Слободен печат

Преку ограда над 100 мигранти се обиделе да влезат во Унгарија: Фрлале со камења врз полицијата, вратени на српска страна (ВИДЕО)

Слободен печат

Охрабрувачки трендови, помалку заразени, повеќе оздравени

Слободен печат

Пожар и во Емиратите, гореше пазар (ВИДЕО)

Слободен печат