Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

На крајот на минатиот месец американскиот Конгрес ја одобри програмата за заштита на платите во износ од 350 милијарди долари

Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин изјави дека од Конгресот ќе побара уште 250 милијарди долари за стартот на новата програма за кредитирање на малите компании, пренесоа француските медиуми.

На крајот на минатиот месец американскиот Конгрес ја одобри програмата за заштита на платите во износ од 350 милијарди долари, со која се осигурува неповратна помош за компаниите низ целата земја за плаќање на нивните привремено невработени работници.

Мнучин денеска на Твитер напиша дека апелира до републиканските и демократските сенатори во Сенатот и конгресмените во Претставничкиот дом „ да обезбедат дополнителни 250 милијарди долари за програмата #PPPLoan, со која ќе се гарантира дека малите компании ќе ги добијат потребните пари“ .

Прочитајте и...  Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Прочитај повеќе

Рохани: Америка ќе се соочи со сигурен пораз поради својот потег со санкциите кон Иран

Шпанците не сакаат повторно во карантин, им забрануваат и пристап до паркови (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат