МНР: За утре е предвиден лет за враќање на македонските граѓани од Италија

Министерството за надворешни работи информира дека денеска беше организиран лет за репатријација на вкупно 125 македонски граѓани затекнати во Шведска, Данска и Холандија.

Репатрирањето, како што соопшти МНР, беше реализирано во организација на нашите амбасади во Стокхолм, Копенхаген и Хаг, во соработка со генералниот секретаријат на Владата, МВР и Министерството за здравство.

-Упатуваме благодарност до колегите од амбасадите на Шведска, Данска, Норвешка и Холандија за кооперативноста при репатрирањето на 27 странски државјани на летот од Скопје кон денешните дестинации, како и на надлежните институции на овие држави кои помогнаа во репатријацијата на нашите граѓаните, се наведува во соопштението.

Оттаму посочуваат дека продолжува успешната соработка и со надлежните власти на САД и Австралија во непреченото враќање на нашите граѓани затекнати на другите континенти.

Прочитајте и...  ЦИВИЛ ги набљудува изборите со 314 набљудувачи

Во текот на утрешниот ден, како што информираат од МНР, предвиден е лет за враќање на македонските граѓани од Италија.

Прочитај повеќе

Цивил: Членовите на Избирачкиот одбор во Бутел се зафатени со јадење и пиење, проверката со УВ ламбата им е последна од грижите

Слободен печат

Австријците ќе можат повторно да патуваат во Ломбардија, без карантин

Слободен печат

Во Велика Британија милион пушачи ги оставиле цигарите поради коронавирусот

Слободен печат

Утре и задутре без струја повеќе скопски населени места

Слободен печат

Во Велес до 9 часот излезноста 8,52 отсто

Слободен печат

И во Грција ќе биде задолжително носење маска во затворен простор

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Насилства низ Франција за време на празнувањето на Денот на републиката

МИА Агенција

ОИК Тетово бележи поголема излезност од 2019 година

Слободен печат

Ветераните на ОВК со иницијатива за затворање на Меѓународниот суд за Косово

МИА Агенција

Регистрирани 104 прекршоци за не носење заштитна маска

Слободен печат

Во поплавите во Индонезија, загинаа најмалку 16 лица, стотици евакуирани

Слободен печат

МВР: За време на предизборниот молк регистрирани осум настани од кои шест во Скопје

Слободен печат