МНР најави помош за Турција

Министерот за надворешни работи Бујар Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот официјален Фејсбук-профил информираше дека утрово испратил пораки со сочувство до турскиот колега Мевљут Чавушоглу до Турција и турскиот народ и понудил помош таму каде што ќе биде потреба, за што веќе се прават подготовки во земјава.

Утрово испратив пораки со сочувство до Турција и турскиот народ, преку мојот колега Мевљут Чавушоглу, во кој ја понудив и нашата помош каде што ќе биде потребна, за што веќе се прават подготовки во земјава.  Со Турција имаме блиско и долгорочно партнерство кое почива на длабоката поврзаност на народите на двете земји. Нашите мисли се со нашите пријатели, браќа и сестри од Турција, и ние ќе сториме сѐ што е во наша можност за да им се најдеме на пријателите во оваа неволја, порача Османи.

Утрово помош понудија и земјите од регионот.

Регионот се обедини во поддршката за Турција

Стравувајќи од нови потреси, луѓето во неколку турски градови се кријат во своите автомобили

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот