7 C
Скопје

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

 До моментов не се пристигнати информации за евентуално засегнати граѓани на Република Северна Македонија во Либан, соопшти денеска Министерството за надворешни работи. 

Во врска со вчерашната експлозија во Бејрут, која што однесе повеќе од 100 животи и разори делови од градот, Министерството за надворешни работи информира дека до овој момент не се пристигнати информации за евентуално засегнати граѓани на Република Северна Македонија, наведува МНР.

Министерството преку дипломатски канали ги презема сите неопходни мерки и активности за добивање соодветни информации поврзани со нашите државјани кои би можеле да бидат засегнати од вчерашната несреќа во Либан.

-До моментов, ниту еден граѓанин на Северна Македонија кој би можел да се наоѓа во Либан не се обратил до Министерството за надворешни работи за соодветна помош. За оние кои се наоѓаат таму, а во случај на потреба од информација или помош, веднаш да се јават на дежурниот сервис во МНР: +389 75 273 732 или на останатите Глобал СОС телефони во следниве дипломатски претставништва на Република Северна Македонија: Анкара +90 539 456 97 10, Истанбул +90 545 614 97 77, Доха +974 665 979 44, Каиро +201002898673, Абу Даби +971 564 417 552. Напоменуваме дека овие броеви се достапни и на „Viber” и „WhatsApp” апликациите, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Прочитајте и...  ДИК: За спроведување на Локалните избори предвидени се 263 милиони денари

Поврзани вести

Бајден ја укина забраната трансродови лица да служат војска

Илинка Иљоска

Рокот за аплицирање е до 1 март: Стипендии за студии и истражувања во Словенија за академската 2021/22

Слободен печат

ЕК: Одговорите на АстраЗенека не се задоволителни

Слободен печат

ВИДЕО I Димитриеска-Кочоска до Петров: Манипулирате со една милијарда евра, ковид мерките се 344 милиони евра

Слободен печат

Италијанскиот премиер веројатно ќе поднесе оставка: Се надева на нов мандат

Илинка Иљоска

Британска студија: Азитромицинот и доксициклинот не се ефикасни во лекувањето на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар