15 C
Скопје

МНР: Акцискиот план ќе се доусогласи со новата бугарска Влада

Акцискиот план за секторска соработка меѓу Македонија и Бугарија со кој требаше да се врати довербата во Договорот за добросоедство ќе се доусогласи со идната бугарска влада, велат од Министерството за надворешни работи за „Слободен печат“.

По декемвриското бугарско вето за преговори со ЕУ Македонија понуди да ги затопли односите со Бугарија преку ваков план за секторска соработка. Минатиот месец министерот за надворешни работи Бујар Османи оптимистички најавуваше дека планот е готов 99 отсто и „само што не е усвоен“ и се очекуваше тоа да се случи на втората седница на Меѓувладината комисија, исто така пред изборите во Бугарија.

Од МНР велат дека упатиле официјална покана за одржување на Меѓувладината комисија и очекуваат одговор, „согласно актуелната внатрешна ситуација и процесот на формирање на влада“.

– МНР на РС Македонија ги следи политичките процеси и одржува коректна соработка со МНР на Бугарија. Во однос на Акцискиот план, очекуваме дека окончувањето на преговорите за формирање на влада ќе доведе до забрзување на неговото усогласување. МНР упати официјална покана за одржување на Меѓувладината комисија и очекуваме одговор, согласно актуелната внатрешна ситуација и процесот на формирање на Влада. Институциите на РС Македонија ќе продолжат интензивно да работат со институциите на Р Бугарија, без оглед на составот на политичкото раководство. Од наша страна јасно е изразена добрата волја и очекувањето за одржување на Меѓувладината комисија – велат од МНР за „Слободен печат“.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар