8 C
Скопје

Многу луѓе во изолација, малку контроли на полицијата

Попушти ли контролата на полицијата кон лицата за кои Државниот санитарен и здравствен инспекторат издава решенија за изолација врз основ на позитивен тест за ковид-19?

Се повеќе граѓани реагираат до редакцијата на „Слободен печат“ дека познаваат лица кои би требало да бидат во изолација, а не се.

– Барајќи совесност и свесност од граѓаните и плашејќи се за сопственото здравје, решив преку Вашиот медиум да побарам поажурна работа на полицијата. Лично знам многу луѓе кои секојдневно излегуваат од дома, а имаат решенија за самоизолација, дури и се фалат дека полиција ниту еднаш не ги посетила за да провери дали ја почитуваат изолацијата, вели читател на „Слободен печат“.

Од МВР велат дека полицијата редовно врши контроли на лицата кои што се во изолација.

Прочитајте и...  Левица поднесе кривична пријава против Џафери и двајцата пратеници кои заразени со ковид-19 гласаа во Собранието

– Полициските службеници редовно вршат контроли на лицата кои што се во изолација, согласно листата на издадени решенија од ДСЗИ, која се добива на дневна основа. Така, од вкупно 5.552 лица моментално во изолација, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата се евидентирани 419 нови лица со вакво решение, а извршени се околу 2.000 контроли. Или, од почетокот на мерката досега извршени се вкупно 1. 089.804 контроли врз овие лица, велат од МВР.

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар