14 C
Скопје

ММФ: Растот на кинеската економија годинава ќе биде 8,4 проценти

Нова проценка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е дека кинеската економија годинава ќе порасне за 8,4 проценти.

Оваа бројка е за 0,3 процентни поени над прогнозата на ММФ од јануари, според последното ажурирање на Светските економски изгледи објавено на почетокот на пролетните состаноци на ММФ и Светска банка, објави кинеската медиумска група.

„Ова ќе биде најсилната стапка на раст во земјата од 2011 година, бидејќи ефективните мерки за борба против епидемијата, силниот одговор на јавните инвестиции и поддршката за ликвидноста на централната банка овозможија силно закрепнување“, соопшти ММФ.

Годишниот раст на БДП на Кина од 2,3 проценти во 2020 година укажува на тоа дека земјата ги водела големите економии на годишен позитивен раст во 2020 година.

Укажува дека втората по големина економија ја утврди стапката на раст на БДП на повеќе од шест проценти за 2021 година, додека нејзиното економско закрепнување се вжештува.

Прочитајте и...  Крмов: Која „храброст“ е потребна за болен човек да влезе меѓу здрави луѓе и да ги стави на ризик?

Според ММФ, економскиот раст на Кина се очекува да забави на 5,6 проценти следната година. Тој исто така предупреди дека факторите на ризик пред пандемијата остануваат релевантни.

„Ова се тензии меѓу Соединетите држави и Кина на голем број фронтови, вклучувајќи ја меѓународната трговија, интелектуалната сопственост и сајбер безбедноста“, соопшти ММФ.

ММФ исто така предвиде дека глобалната економија ќе порасне за шест проценти до 2021 година, стапка невидена од 70-тите години на минатиот век, благодарение на невидените реакции на политиките кон пандемијата, соопшти кинеската медиумска група.

Извор.Бета

Поврзани вести

Украина тврди дека Русија наскоро ќе има повеќе од 120.000 војници на границата

Слободен печат

Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Слободен печат

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Остави Коментар