Младоликоста и затегнатата кожа се одржуваат со витаминот Е!

За оваа домашна маска потребни ви се само 2 состојки – витамин Е и растителен глицерин.

Витаминот Е е познат како витамин на младоста и убавината и е еден од главните витамини одговорни за затегнатата и здрава кожа на лицето.

Тој регенеративно влијае на кожата, ги корегира последиците од сонцето, но и допринесува за побрзо заздравување на раните.

Колку е ефикасен говори и фактот дека редовно се користи во естетската хирургија, но и дека е еден од главните состојки на скапите креми за лице и производи.

Фотографија: Profimedia

Растителниот глицерин на кожата ѝ дава влажност и ја прави мека, еластична и длабоко хидрирана. Сепак, внимавајте – доколку подолг период сте во простории или предели каде воздухот е изразено сув и влажноста е ниска, глицеринот е подобро да го избегнувате, бидејќи ќе има контраефект – ќе ви ја дехидрира кожата.

Прочитајте и...  Летна торта со пишкоти и банани

Потребни состојки (достапни во скоро сите аптеки):

– 10 капсули витамин Е
– 25 мл растителен глицерин (вишокот префрлете го во друго шишенце)

Припрема:

Дупнете ги со игла капсулите од витамин Е и ставете ги во шишенцето со глицерин, па добро протресете.

Навечер нанесете малку од смесата на потполно чисто лице и оставете да стои околу 50 минути. После тоа не се мијте, туку само пребришете го лицето со влажна марамица и легнете си.

Маската е потребно да се нанесува секојдневно во рок од 14 дена, а првите резултати ќе ги видите после една недела.

Смесата треба да биде густа и леплива, да ви ја загрева кожата, но тоа не треба да ве загрижува.

Прочитајте и...  Големата трансформација на Бен Афлек која се случи во врската со новата „Бонд“ девојка (ВИДЕО)

По потреба во текот на овие 14 дена, направете дополнителна количина од маската.

Прочитај повеќе

Карди Би со провокативна фотографија ја покажа новата тетоважа која се протега низ целото тело!

Слободен Печат

Легендарната серија „Секогаш е сончево во Филаделфија“ ќе ја посвети новата 15-та сезона на коронавирусот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерот Двејн Џонсон присуствувал на раѓањето на сите свои ќерки: Жените се неверојатни битија!

Слободен Печат

Повторно хаос помеѓу Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ: Благодарам на сопругот кој немаше време да го гледа мојот концерт! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстариот син на Лепа Брена го соопшто неговото повлекување од јавната сцена!

Слободен Печат

Старее ли оваа жена? Погледнете ја водителката Снеже Велков пред 10 години и сега – разлика нема! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Големата трансформација на Бен Афлек која се случи во врската со новата „Бонд“ девојка (ВИДЕО)

Слободен Печат

Северина се иселила од кај Игор: Кеба немоќен да ја задржи снаата дома! (ФОТО)

Васко Спасоски

Фудбалерот Волков го фотографирал задникот на Сандра Африка, но се правда дека не ја пратил никаде! (ФОТО)

Васко Спасоски

Емили му скокна на сопругот во раце, а тој едвај ги сокри интимните делови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие чевли се неизбежен тренд за лето: Лесни, практични и се комбинираат со се! (ФОТО)

Слободен Печат

Анастасија Ражнатовиќ славеше роденден во домашни услови: Кога Цеца се фати за микрофонот сите кренаа раце! (ВИДЕО)

Васко Спасоски