8 C
Скопје

Младо момче заработи кривична, хакнал Снепчет, креирал група и злоупотребувал фотографии

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР поднесе кривични пријави против Р.А.(19) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“ и „злоупотреба на лични податоци“.

Пријавениот бесправно навлегол во Snapchat профил на Х.П., ја променил лозинката и потоа креирал група на која имало поставено нејзини лични фотографии.

По преземени мерки, тој бил откриен и пронајден и во разговор со полициски службеници го признал делото.

Прочитајте и...  Скопјани се тепале во казино

Поврзани вести

Притворен е гостиварец кој извршил разбојничка кражба

Сандаци со муниција од Втората светска војна пронајдени кај Машка плажа во Струга

Гостиварец на бензиска пумпа плаќал со фалсификувани пари

МВР: Граѓаните да внимаваат при продажба на автомобили

Слободен печат

Поднесено обвинение за неколку кражби на велосипеди во Скопје

Слободен печат

СВР Тетово: Две украдени возила во Тетово, едното најдено оставено на автопат

Слободен печат

Остави Коментар