Младите ракометари со убедлив триумф над Турција го започнаа настапот на ЕХФ шампионатот

Ракометната репрезентација на Македонија до 18 години на најдобар можен начин го започна настапот на ЕХФ шампионатот во Рига, Естонија, со убедлив триумф од 34:20 над Турција.

Турците беа рамноправен противник само во воведните минути кога имаа 5:5, по што следеше серија од 4:0 на Македонија по што до рутински ја задржа предноста до крајот на првиот дел и на одмор ракометарите на селекторот Раде Стојановиќ заминаа со предност од 15:10.

Македонија второто полувреме го започна со мини серија од 3:0 за уедливи 18:10, а во 42. минута предноста стана двоцифрена (23:13) со што беше јасно дека на победата ќе и се радуваат нашите ракометари.

На крајот, Македонија славеше со 34:20. Најдобри во нашата репрезентација беа Александар Петковски со десет гол и голманот Давид Брестовац кој имаше 18 одбрани.
Следниот предизвик за македонските ракометари ќе биде дуелот со Косово кој ќе се игра утре од 13 часот.