Младите кошаркари ја совладаа Црна Гора на стартот на ЕП

Димитар Зетов/Фото: fiba.basketball

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години со победа ги започна настапите на Европското првенство А-дивизија кое од денеска се игра во Скопје. Кошаркарите со 69:62 ја совладаа Црна Гора.

Првата четвртина им припадна на македонските кошаркари со 15:12, а втората ја започнаа со серија од 5:0 и за прв пат дојдоа до двоцифрена предност (22:12).

Одличната игра на Македонија продолжи и по поените на Јаничиќ предноста изнесуваше дури 17 поени (31:14). По тај-аутот на селекторот на Црна Гора, предноста се намали на 36:25, а на одмор Македонија замина со 38:26.

Првата половина од третата четвртина, Црна Гора ја одигра подобро. И ја преполови нашата позитива. Во 27.минута бевме во плус од само два поени (46:44), откако противникот направи серија 18:8.

Празниот поентерски период на нашата селекција го прекина Стојковиќ за 48:44.
Тој дел од играта сепак го завршивме со позитивен резултат (51:48). Само како најава дека последните десет минути ќе бидат и тоа како важни, а на крајот се претворија и во драматични.

Во последната минута влеговме само со еден поен предност (63:62) и по тајм-аутот кој го зема селекторот на Црна Гора, Зетов ја погоди клучната тројка, која на Македонија и ја донесе и првата победа на ЕП.

Токму Димитар Зетов беше најзаслужен за триумфот со 20 поени, пет скока и пет асистенции, а двоцифрен ефект имаа и Јаничиќ со 14 и Стојковиќ со 11 постигнати поени.

Во второто коло Македонија утре ќе игра против Грција.

Видео на денот