Младите фудбалери во нов обид да дојдат до првата победа во квалификациите

Младата репрезентација до 21 година во Ереван против Ерменија ја забележа првата победа во квалификациите за ЕП 2023/ фото: ФФМ

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година денеска од 16 часот во Ереван ги продолжува настапите во квалификациите за пласман на ЕП 2023 година.

Противник на избраниците на селекторот Драган Канатларовски е селекцијата на Ерменија и ова ќе претставува нова шанса за фудбалерите да дојдат до првата победа во квалификациите.

Младите фудбалери досега одиграа три натпревари на кои забележаа еден пораз од Франција (3:0) и две ремија, дома со Србија (0:0) и на гости против Фарски Острови (1:1), скор со кој се наоѓаат на последното место во групата Х со два бода, еден помалку од денешниот противник.

Селекторот Канатларовски и на овој натпревар нема да може да смета на четворица стандардни репрезентативци, Агон Елези и Енис Фазлагиќ се повредени, додека Метју Божиновски и Стефан Чолаковски поради административни корона протоколи не беа во можност да допатуваат од Австралија.

 

Видео на денот