Младите Баделки ќе играат во Јадранската лига

ЖКК Бадел 1862, по пауза од една година, повторно се пријави за натпреварување во регионалната женска кошаркарска лига WABA, за девојчиња со возраст до 17 години.

Според тим менаџерот Љупчо Павловски со ова пријавување целта девојките да имаат поголем број на силни натпревари и на тој начин се зголеми квалитетот на играта.

Пример се нивните претходни настапи во оваа лига кога во двапати стигнаа до четвртфиналните борби.

– 10 девојки од нашите редови репрезентативки во овогодишната репрезентација со возраст под 18 години, од кои четири наши кошаркарки се од домашното првенство и шест од странските кошаркарски школи, од кои три играат во Италија, две во Шпанија и една во Унгарија. Се надеваме дека со настапот на нашите девојчиња ќе го достигнеме досегашниот успех, па и да го надминеме, пред се затоа што се работи за талентирани кошаркарки кои скоро сите се репрезентативки за селекциите до 16 и 14 годишна возраст, секако и со поддршка од Општина Кисела Вода и градоначалникот Филип Темелковски – изјави Љупчо Павловски, тим менаџерот на ЖКК „Бадел 1862″.

Прочитајте и...  Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Покрај Македонија во претстојната натпреварувачка сезона во оваа возрасна категорија ќе земат учество вкупно 21 екипа и од Словенија, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Прочитај повеќе

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат