16 C
Скопје

Младите Американци ќе користат државна помош за купување на акции

Истражување на Дојче банка покажа дека младите Американци ќе потрошат значителен дел од парите што ќе ги добијат од државата (т.н. стимулативни чекови) за купување акции.

Одговорите на истражувањето спроведено на 430 мали инвеститори покажаа дека половина од младите на возраст од 25 до 34 години планираат да потрошат 50 проценти од своите исплати за инвестирање во акции, што доведе до тоа германската инвестициска банка да открие дека „голема количина на претстојни чекови за стимулации во САД веројатно ќе го најде својот пат до акциите“, пренесува СеБиз.

Во меѓувреме, младите на возраст од 18 до 24 години, кои учествуваа во истражувањето, планираат да користат 40 проценти од стимулативните проверки на акциите, а испитаниците на возраст од 35 до 54 години, планираат да користат 37 проценти од своите проверки за поттик, за да инвестираат на берза. Испитаниците постари од 55 години изјавиле дека ќе вложат само 16 проценти во акции.

Прочитајте и...  Битиќи: Ако се утврдат неправилности при пораст на цените на одредени производи, ќе бидат преземени мерки

Анкетата огранизирана преку Интернет, предводена од стратегот на Дојче, Параг Тате, објавена кон крајот на минатиот месец, покажа дека испитаниците планираат голем дел (37%) од кој било иден стимул да инвестираат директно во акции, што може да претставува значителен прилив на пазарот од 170 милијарди долари.

Извор:Блиц.рс

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар